Ajalugu

“Vene päevik” – Anna Politkovskaja

Autor: Anna Politkovskaja

Anna Stepanovna Politkovskaja (Анна Степановна Политковская; sünninimi Anna Mazepa; 30. august 1958 New York – 7. oktoober 2006 Moskva) oli Venemaa ajakirjanik, kes oli tuntud oma vastuseisu poolest Teisele Tšetšeenia sõjale ja opositsiooni poolest Putini administratsioonile.

Ta kirjutas arvukaid Tšetšeenia sõja vastaseid artikleid, sealhulgas mitmeid selliseid, mis olid eriliselt suunatud venemeelse Tšetšeeni peaministri Ramzan Kadõrovi alluvuses teostatud kuritarvituste paljastamisele. Samuti kirjutas ajakirjanik kriitilise raamatu Putini presidendiameti pihta, eriti just tema Tšetšeenia-sõja ajamisest. Politkovskaja oli kroonikuks moslemi tsiviilisikute tapmistele, piinamistele, vägistamistele, inimröövidele ja kadumistele Vene sõjaväelaste ja julgeolekujõudude käte läbi.

5.oktoobril teatas Politkovskaja Vabadusraadiole saates “Час прессы” rubriigis “Pik tšassa” telefoni teel, et kavatseb avaldada artikli inimeste piinamistest ja röövimistest Tšetšeenias. Ta ütles: “Praegu on minu töölaual kaks fotot – piinamised Kadõrovi piinakambrites täna ja eile. Need on inimesed, kelle kadõrovlased röövisid täiesti arusaamatul põhjusel, ohverdasid lihtsalt selleks, et organiseerida PR-i. Üks neist on venelane, teine tšetšeen. Asja esitati nii, nagu need oleksid võitlejad (боевики), kellega kadõrovlased Aleroi asula juures lahingut pidasid. See tuntud lugu, mis käis meie teleekraanidel, kui Kadõrov andis alistatud (поверженных) võitlejate taustal riiklike ja teiste kanalite telekaamerate ees intervjuusid. Aga tegelikult kõik need inimesed rööviti, koguti kokku ja tapeti.” Artikkel pidi Novaja gazetas ilmuma 9. oktoobril. Ta pidi selle üle andma 7. või 8. oktoobril. Toimetus ei ole seda saanud.

Arvo Pärt tegi 16. oktoobril avalduse, milles võrdles Politkovskaja surma Martin Luther Kingi surmaga ja pühendas kõik oma teoste ettekanded kontserdihooajal 2006/2007 Anna Politkovskaja mälestusele. – Vikipeedia.

Lugesin Anna Politkovskaja raamatut „Vene päevik“ 2010. aasta suvel. See on viis-kuus aastat peale raamatus kirjeldatud sündmusi. Üldiselt ei tunne ma huvi meie lähiajaloo vastu – mõtled ikka, et olen selle ju ise läbi elanud ja mis seal ikka uut ja huvitavat ning õpetlikku olla saab. Lugenud raamatu läbi, pean konstanteerima – peab muutma oma mõttemalle! Vähemalt Politkovskaja raamat Venemaast aastatel 2003-2005 oli huvitav! Kirjeldatud sündmused ja mainitud isikud olid kõik tuttavad, mis soojendas südant. Teisalt, ehmatas kui kiiresti olen kõik unustanud ja kui loomulikuks pean Venemaa telekanalitelt vaadatavat tänast Venemaad, ehk siis näidatavat shoud, tsirkust, pakazuhat – klantsitud poliitikuid ja probleemideta olukordi.

Anna Politkovskaja raamat meenutas mulle hoopis teist Venemaad. Venemaad, kus toimusid teravad diskussioonid päevaprobleemidel, kus toimus tõeline valimisvõitlus, eksisteeris opositsioon, rikuti inimõigusi sõjaväes ja riigis tervikuni ning sellest kõigest räägiti. Kahjuks kirjeldab Politkovskaja ühtlasi aega, mil kõik see lõppes ja protsessi, kuidas see lõppes.

„Putini süsteemi ainus probleem on see, et kulub aastakümneid, enne kui see oma lömitava stagnatsiooni tõttu kokku variseb. […] Selle süsteemi säilitamise nimel pärandavad nad presidentuuri ühelt kasutult järglaselt teisele. Nende põhitunnuseks saavad isikupäratud juhid ja nõukogulikud võltsvalimised.

Põhiprobleem seisneb selles, et kuigi kokkuvarisemine on vältimatu, ei näe meie seda oma eluajal. Sellest on kahju, sest tahaks näha.“ – Anna Politkovskaja „Vene päevik“.

„Jäänud on vaid mõni tund ning siis saabub 2004. aasta 7. mai. Putin, tüüpiline Nõukogude KGB alampolkovnik, kel on alampolkovniku kitsas ja ametkondlik maailmavaade ning kes ei ole suutnud isegi polkovnikuastmeni trügida; kel on Nõukogude salapolitsei kombed ja kes on ameti järgi harjunud nuhkima omaenese seltsimeeste järele; kättemaksuhimuline, […] väike, tüüpiline tšehhovlik Akaki Akakijevitš – see inimene asub jälle aujärjele. Kõrgele Venemaa aujärjele.“ – Anna Politkovskaja „Putini Venemaa“.

Vaata raamatuid Venemaa ajaloost meie veebipoest “Vana ja Hea” raamat – https://www.vanajahea.ee/tootekategooria/ajalugu/russia/

One-Time
Igakuine
Yearly

Ühekordne meie tegevuse toetamine.

Igakuine meie tegevuse toetamine.

Iga-aastane meie tegevuse toetamine.

Vali summa:

$5.00
$10.00
$25.00
$1.00
$5.00
$10.00
$25.00
$55.00
$100.00

Või sisesta oma soovitud summa:

$

Aitäh, et toetad meid!

Aitäh toetuse eest!

Aitäh, et toetad meie tegevust!

Toeta!Toeta!Toeta!