Artiklid raamatutest

“Magalhaes” – Stefan Zweig

Autor: Stefan Zweig

Mees ja tema kangelastegu

Raamat on esmakordselt kirjastatud 1938. aastal. Stefan Zweig kirjutas selle, nagu selgub „Autori eessõnast“ 1936. aastal. Eesti keeles ilmus raamat 1960. Googeldasin raamatut natukene – värskemat väljaannet ma ei leidnud! Aga ma võin muidugi ka eksida ja oleksin selle üle ülimalt rõõmus, sest raamat oli minu arvates huvitav! Miks huvitav?

Esiteks, raamat on vähetuntud isikust. Enamus meist on lugenud, ja kõik on teadlikud Kolumbusest. Samuti on teada Pizarro ja Cortes. Neist on kirjutatud raamatuid ja vändatud filme. Aga mida me teame Magalhaesist? Esimese ehmatusega tuleb vast meelde, et ta oli esimene inimene, kes sõitis ümber maakera. See aga ei meenu kohe kuidagi, et ta oli esimene, kes avastas väina, läbi millise sõites see üldse võimalikuks sai.

Teiseks, raamat on vähetuntud ajastust. Mida teati tollel ajal geograafiast? Kaks kolmandikku maakerast oli tollel ajal üldse alles avastamata! Mis oli väärtuslikum kui kuld? Vürtsid! Pipart müüdi teradena ja rikkureid kutsuti piprakottideks.

Kolmandaks, raamat on vähetuntud riigist. Portugalist. Loomulikult me teame kus ta asub ja mida ta endast kujutab, aga palju me teame tema ajaloost. Raamat on Portugali ühtedest kuulsaimatest hetkedest. Või ka kuulsuisetumatest, sest Magalhaes sõitis ümber maakera Hispaania lipu all seilavatel laevadel.

Neljandaks, raamat on isksusest. Mida nõuab inimeselt juhtida laevu tundmatusse? Juhtida meeskonda, mis on sinu vastu? Varustada laevu teekonnaks vajalikuga? Üldse, lüüa kuninga juures läbi see esmapilgul hullumeelne idee!

Viiendaks, raamat on puhtinimlikust lollusest ning selle vastandist – geniaalsusest. Kõige lollimaks pean seda, kuidas Magalhaes surma sai. Kahju kohe! Geniaalsus – viiskümmend ja rohkem aastat enne avastusretki hakata tegema nendeks ettevalmistusi, seejuures teades, et ise sa neid ei näe!

„See soovunelm, tõsta väike jõuetu Portugal juhtivaks merevõimuks ja muuta senini ainult tõkkeks peetud Atlandi ookean laevateeks, on lühidalt öeldes olnud infante Henrique elumõtteks, keda ajalugu nii õigusega kui ka ebaõigelt nimetab Heinrich Meresõitjaks“.
Kui Magalhaes sooritas oma ümbermaailmaretke aastatel 1519-1522, siis Henrique elas aastatel 1394-1460.

Viis põhjust ühe väikse, vana ja kulunud raamatu kohta. Pole paha!

Lisaks tahan siinkohal veel reklaamida Regio „Ajaloo atlast põhikoolile“.
Seda just ajalooliste raamatute lugemiseks, kui vastavat kaarti raamatus ei leidu. Väga kokkuvõtlik, kõiki ajastuid ja mandreid neil ajastutel kujutav atlas. Väikese vaevaga leiab vajalikud riigid ja vajaliku ajastu sündmused üles. Kaartide juures on lisaks veel illustreerivad fotod ja joonistused. Sobilik igapäevaseks kodukasutuseks ka täiskasvanutele, mitte ainult õpilastele.

Vaata elulooraamatuid meie veebipoest “Vana ja Hea” raamat – https://www.vanajahea.ee/tootekategooria/elulood/

One-Time
Igakuine
Yearly

Ühekordne meie tegevuse toetamine.

Igakuine meie tegevuse toetamine.

Iga-aastane meie tegevuse toetamine.

Vali summa:

$5.00
$10.00
$25.00
$1.00
$5.00
$10.00
$25.00
$55.00
$100.00

Või sisesta oma soovitud summa:

$

Aitäh, et toetad meid!

Aitäh toetuse eest!

Aitäh, et toetad meie tegevust!

Toeta!Toeta!Toeta!